"Han havde ikke rigtig tid til at være død"

Nogle gange forsøgte jeg at lade der gå et par uger mellem interviewene, så han ikke blev for udmattet. Men så ringede Auken selv og spurgte om vi ikke skulle i gang igen. Han vidste godt, vi havde travlt.
Hans Mortensen
Journalist og forfatter til bogen "Det, Svend mener, er..."
"Auken aflyste eller flyttede mange gange vores aftaler. Men aldrig på grund af sin sygdom. Det var altid, fordi han havde så sindssygt travlt med alt mulig andet. Han havde nærmest et arbejdsraseri i de sidste måneder."
Sådan opsummerer journalist på Weekendavisen Hans Mortensen samarbejdet med Svend Auken om interview-bogen "Det, Svend mener, er...", som kommer på gaden 8. oktober. Titlen er naturligvis kalkeret over Ritt Bjerregaards berømte udtalelse fra 80'erne, hvor hun følte sig kaldet til at "oversætte" en af Aukens udtalelser.
<img align="left" src="@nyimg=5346@" />
Et tidsproblem
Selvom den tidligere socialdemokratiske leder og miljøminister var fysisk afkræftet de sidste måneder af sit liv, brugte Auken det aldrig som anledning til at udskyde arbejdet med bogen.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer



































