Jon Stephensen undskylder efter anklager om trusler og magtmisbrug

Jon Stephensen bryder tavsheden, efter at 30 personer fra teatermiljøet tirsdag anklagede ham for magtmisbrug. Det gør han i et facebookopslag.
"Jeg har været teaterchef i 22 år. Jeg har kæmpet for kunsten og teatrets sag. Men artiklen fremlagt af TV2 er en anden side af historien, og selvom jeg ikke er enig i alt fremlagte, må jeg erkende, at mennesker omkring mig har haft nogle dårlige oplevelser med mig som kollega og teaterchef. Det gør meget indtryk på mig," skriver han og fortsætter:
"Jeg vil derfor gerne give en uforbeholden undskyldning til de skuespillere og ansatte, som har oplevet dette. Det har aldrig været min mening."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet


































