Marchen Neel Gjertsen
Jacob NybroeJyllands-Posten får ny ansvarshavende chefredaktør efter fem måneders uvished

Efter fem måneder med et tomt sæde på Jyllands-Postens chefredaktørstol har avisen fundet sit nye ansigt udadtil.
Marchen Neel Gjertsen sætter sig i stolen og bliver ansvarshavende chefredaktør med øjeblikkelig virkning.
Det skriver JP/Politikens Hus i en pressemeddelelse.
"Jeg er meget glad for at have fået ansvaret og meget opsat på at skubbe Jyllands-Posten ind i fremtiden med fuld fart," udtaler avisens nye chefredaktør i pressemeddelelsen.
Marchen Neel Gjertsen har været ansat på Jyllands-Posten siden 2011. Siden avisens tidligere chefredaktør Jacob Nybroe blev fyret i august, har hun fungeret som konstitueret ansvarshavende chefredaktør.
"En ny retning kræver også svære prioriteringer og tydeligere retning oppefra. De seneste måneder har vi udliciteret redigeringen af papiravisen, skruet op for vores gennemslagskraft på sociale medier og lanceret adskillige podcasts. Det høje tempo for forandring skal vi holde,” lyder det fra Marchen Neel Gjertsen.
Marchen Neel Gjertsen er uddannet journalist fra Syddansk Universitet og har tidligere arbejdet hos Politiken og Dagbladet Information.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























