Lars K. Broch sætter alle sejl ind for at opnå valg til parlamentsvalget i 2019. Han har sagt sin stilling som kampagnekoordinator og organisationssekretær op i Folkebevægelsen mod EU, fordi han vil hellige sig det politiske arbejde i bevægelsen.
"Det vil give mig mulighed for at stå stærkere i det kommende valg," skriver Lave K. Broch på sin hjemmeside.
Lave K. Broch er 1. suppleant til EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU. Han var næstefter Rina Ronja Kari den kandidat fra Europabevægelsen mod EU, der fik flest stemmer.
Igennem de sidste 10 år har han været medlem af ledelsen i bevægelsen. Derudover er Lave Broch også formand for FN-forbundets freds- og konfliktløsningsudvalg og medlem af FN-forbundets forretningsudvalg.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
































