Karen Ellemann: Min kritik af Nordisk Råd skaffede mig jobbet

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
22. november 2022 kl. 06.00
Hvad er forskellen på en kamel og Nordisk Ministerråd? En kamel kan knokle løs i 14 dage uden mad og drikke, mens Ministerrådet kan spise og drikke i 14 dage uden at udrette noget nævneværdigt.
Sådan lød det vittigt fra Karen Ellemann, da hun i Berlingske i 2013 kritiserede Nordisk Ministerråd for at være "Nordens dyreste kaffeklub" og "Nordens papirtiger nr. 1".
Efter nytår sætter hun sig nu selv til rette som generalsekretær i Nordisk Ministerråd. Men ifølge den tidligere minister for nordisk samarbejde var det netop kritikken af sin kommende arbejdsgiver, der sikrede hende jobbet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet






































