Katrine Hertz Mortensen
Peter Hermann KamphLA mister kommunikationschef til designcenter
Katrine Hertz Mortensen tiltræder 1. december, oplyser Dansk Design Center.
Hun har tidligere været vært på TV 2's "Go' Morgen Danmark" og journalist på TV 2 Nyhederne.
"Jeg er grundlæggende optaget af design og innovation i forbindelse med vækst og forretningsudvikling, og de dygtigste mennesker i Danmark indenfor det felt skal nu være mine kolleger. Det er jeg utrolig stolt af og glad for," siger Katrine Hertz Mortensen i følge sin nye arbejdsgiver.
Posten som kommunikationschef hos Dansk Design Center var tidligere betroet Peter Kamph, der i august blev udnævnt som chef for TV 2's corporate kommunikation.
Dansk Design Center ønsker med sin udnævnelse at styrke samarbejdet med virksomheder:
”Dansk Design Center vil med ansættelsen af Katrine fokusere på at tiltrække ressourcer og partnere til større og mere slagkraftige indsatser, hvor vi går målrettet efter aktiviteter, vi vurderer kan skabe markante effekter i form af ny innovation og vækst i danske virksomheder”, siger Dansk Design Centers direktør Christian Bason på sin hjemmeside.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"






































