Lone Dybkjær foreslår permanent Europaminister
Tidsbegrænsning en fejl
Den nye regeringspost er dog alene knyttet til opgaven med det danske EU-formandskab og nedlægges, så snart det er overstået. Det mener Lone Dybkjær er en klar fejl.
- Hvis opgaven blev permanent, ville det nok også gøre det lettere at afklare ansvaret mellem de to ministre. Det er mere nødvendigt end nogensinde at have mere end en person på udenrigsministerposten. Selv en minister har kun 24 timer i døgnet. Og det er at benægte den internationale realitet og Danmarks interesser heri, at man kun har en person. Det står i skærende kontrast til, at regeringen vil være en politisk regering og ikke en administrativ, skriver Lone Dybkjær i sit nyhedsbrev fra Europa-Parlamentet.
Ønsker sidestilling med nabolande
Hun mener, at en europaminister bør sikre den jævnlige kontakt med Europa-Parlamentet, i de sager som ikke sorterer under fagministre, og som udenrigsministeren ikke har tid til. Det vil sidestille den danske EU-repræsentation med en række andre lande bl.a Sverige, der også har en selvstændig minister.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"




































