
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Javier Mileis ultraliberale reformer skaber det ene økonomiske mirakelresultat efter det andet. Det tjener som en inspirationskilde til, at vi også i Danmark kan lykkes med at få bugt med bureaukratiet.
Da Argentina i slutningen af 2023 fik en excentrisk og libertariansk præsident, var den danske presse flittig til at rapportere om det. Men nu, hvor Javier Mileis liberale reformer ser ud til at levere det ene økonomiske mirakelresultat efter det andet, synes bevågenheden at være aftaget.
Så hvordan står det egentlig til i Mileis Argentina, nu hvor præsidenten i mere end et år har haft anledning til at svinge sin motorsav over Argentinas gumpetunge offentlige sektor?
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet




































