Svend Jakobsen
Mogens LykketoftMindeord: Mogens Lykketoft om Svend Jakobsen (86)
Det er vemodigt at erfare, at fhv. finansminister m.v. og folketingsformand Svend Jakobsen er død.
Svend var med sin stærke karakter og holdning en stor repræsentant for Socialdemokratiet.
Han kunne være blevet partiets leder, hvis han selv havde ønsket det.
Vi blev kampfæller gennem årtier. Det begyndte allerede, da jeg som meget ung i 1970 tabte en opstillingskamp i Glostrup-kredsen til Svend og derefter blev en af hans aktive støtter.
I 1981 blev vi kolleger i regeringen. Vi fik en slags skæbnefællesskab: Jeg fulgte med tiden i hans fodspor både som Glostrup-kredsens folketingsmands og som finansminister og formand for Folketinget.
Svend fulgte til det sidste det politiske arbejde tæt. Jeg vil savne samtalerne med ham og de solide vurderinger, han altid kom med.
Omtalte personer

Svend Jakobsen
Fhv. formand for Folketinget, fhv. minister (S) & MF (1971-89), fhv. direktør for Danmarks Sparekasseforening/Finansrådet (1989-94)

Mogens Lykketoft
Formand, Energinet Danmark, fhv. formand for Folketinget, fhv. MF (S), fhv. udenrigs- og finans- og skatteminister, fhv. partiformand, fhv. formand, FN's generalforsamling
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
































