Det Etiske Råd får ni nye medlemmer. Det er sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S), der har beskikket dem posten.
De nye medlemmer skal sidde i rådet de næste tre år.
Det skriver Sundheds- og Ældreministeriet i en pressemeddelelse.
”Det Etiske Råds udtalelser og redegørelser udgør et væsentligt og kvalificeret bidrag for os politikere, og de har en vigtig opgave med at brede debatterne ud til offentligheden. Ni vidende og indsigtsfulde fagpersoner med meget forskellig baggrund har sagt ja til at påtage sig arbejdet med at bidrage til rådets arbejde i de næste tre år. Det ser jeg frem til,” skriver sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke i pressemeddelelsen.
Det Etiske Råd rådgiver og skaber debat om bio- og genteknologier. Derudover tager de stilling til andre etiske spørgsmål, der har med vores sundhedsvæsen at gøre.
Medlemmerne er udpeget fra Folketingets Udvalg vedr. Det Etiske Råd (UER).
Udvalget består af minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling Mogens Jensen, uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen og sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke.
De nye medlemmer er:
- Mia Amalie Holstein, cand.polit. og cand.mag.fil.
- Rune Engelbrecht Larsen, historiker
- Mette Reissmann, tidligere folketingsmedlem
- Knud Kristensen, formand for Sind
- Merete Nordentoft, klinisk professor ved Region Hovedstadens Psykiatri
- Eske Willerslev, dna-forsker og professor ved Københavns Universitet Center for Geogenetik
- Berit Andersen, professor i screening og ledende overlæge ved Afdeling for Folkeundersøgelser, Regionshospitalet Randers
- Søren Møller, formand for Collective Impact, 'Det åbne land som dobbelt ressource' og tidligere direktør i Danske Gymnastik- & Idrætsforeninger (DGI)
- Grete Christensen, formand for Dansk Sygeplejeråd.
De ni nye medlemmer indtræder ved årsskiftet et råd med yderligere 8 medlemmer. Der er i alt 17 medlemmer i rådet.
Formanden for Det Etiske Råd er fortsat klinikchef og professor Anne-Marie Axø Gerdes.
Magnus Heunicke takker de afgående medlemmer for deres indsats i Det Etiske Råd.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
































