Ministrenes spindoktorer spinner videre
21. januar 2005 kl. 10.50, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Fakta
Betegnelsen ”særlige rådgivere” anvendes om embedsmænd, der er ansat på særlige vilkår.
Særlige rådgivere adskiller sig fra almindelige
embedsmænd i ministerierne hovedsagelig ved for det første, at deres ansættelse er knyttet til ministerens funktionsperiode
og for det andet, at de ansættes i stabsfunktioner for
ministeren uden beføjelse til at give instruktioner til det almindelige
embedsværk uden for stabsfunktionen.
Særlige rådgivere omtales normalt som spindoktorer eller pressechefer. De 14 særlige rådgivere, der er ansat i departementerne,
arbejder alle med opgaver knyttet til presse-,
kommunikations- og informationsarbejdet. De fleste pressemedarbejdere i ministerierne er dog ansat som embedsmænd på almindelige vilkår.
Kilde: Betænkning 1443
10 ud af de 14 særlige rådgivere, som indtil valget blev udskrevet var ansat i ministerierne, fortsætter nemlig som spindoktorer for deres tidligere arbejdsgiver under valgkampen. Det viser et rundspørge, som Altinget.dk har foretaget.
De har dog ikke længere nogen funktion i ministerierne, men er nu direkte tilknyttet partierne, der står som arbejdsgiver.
Fire spindoktorer arbejder "frivilligt"
Tre af de suspenderede spindoktorer får ifølge Altinget.dks oplysninger løn fra Venstre under valgkampen, nemlig Michael Kristiansen, Charlotte Jepsen og Jacob Winther. De arbejder for hver deres toppolitiker: Anders Fogh Rasmussen, Claus Hjort Frederiksen og Lars Løkke Rasmussen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet




































