Danske Medier valgte ved sin ordinære generalforsamling tirsdag administrerende direktør for JP/Politikens Hus, Stig Kirk Ørskov, som formand for de næste to år. Ørskov har været konstitueret formand siden oktober 2015, hvor han overtog formandsposten efter Lisbeth Knudsen, der fratrådte i Berlingske Media.
På det efterfølgende bestyrelsesmøde valgte bestyrelsen to næstformand: Rasmus Nielsen, udgiver og chefredaktør for Altinget, og Jesper Rosener, adm. direktør for Jysk Fynske Medier.
Koncernchef i Berlingske Media, Mette Maix, blev desuden nyvalgt til bestyrelsen, mens Ole Dall, ansvarshavende chefredaktør Skive Folkeblad, udtrådte af bestyrelsen.
I sin beretning sagde Stig Ørskov, at politikerne bør sænke licensen med 5% årligt i fem år:
"Der skal i de kommende år gennemføres en hensynsfuld normalisering af DRs økonomi, hvor licensen sættes ned med fem pct. om året de næste fem år. En overkommelig opgave da der dels er et kæmpe rationaliseringspotentiale, og dels er et behov for, at DR prioriterer sine kerneopgaver," sagde Danske Mediers formand og tilføjede, at det er en beskeden opgave i forhold til de tilpasninger, de private medier er tvunget til at foretage i disse år.
"Vi foreslår, at besparelserne i DR går til at nedsætte licensen med 25 pct. fra de nuværende 2.477 kr., så danskerne i højere grad selv får mulighed for at disponere deres medieforbrug. En licensnedsættelse på 600 kr. vil have en mærkbar effekt i de fleste husstande," tilføjede han.
Danske Medier er de private mediers fælles talerør i forhold til danske og internationale myndigheder i spørgsmål om forhold af betydning for medierne.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år

































