Ole Stavad stopper i politik. Det fortæller DR Nordjylland.
Efter 27 år i Folketinget og flere omgange på ministerholdet i Poul Nyrup Rasmussens regeringer trak Socialdemokraternes Ole Stavad sig i 2007 tilbage til det nordjyske med borgmester-ambitioner i Jammerbugt Kommune. Det blev efter et knebent nederlag kun til en menig plads i byrådet og senere en post som viceborgmester, og nu er tiden kommet til helt at sige farvel til politik. Han stiller ikke op, når der er valg til næste november.
Ole Stavad er oprindeligt uddannet merkonom, men det er i politik, nærmere bestemt Socialdemokratiet, han har gjort karriere. Han kom i Folketinget i 1980 og blev udnævnt som skatteminister første gang i 1993. Fra 1995 til 2000 var han næstformand i Socialdemokratiet, og i det sidste år frem til valget i 2001 var han erhvervsminister.
Selv efter knapt et halvt århundrede med politisk engagement er det ikke lysten, der mangler. Derimod siger den 67-årige politiker stop for at lade en ny generation komme til.
"Der skal jo også andre og friske kræfter til. Det er aldrig nogen skade til, at der kommer nye øjne og nye folk til at deltage i arbejdet," siger Ole Stavad til DR Nordjylland.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"

































