Planlovsrevolutionen i Tivoli

Der er meget kritik af min person. Er jeg lidt for fræk, og kan det passe, at jeg skal have så meget omtale. Og ja, det skal jeg da. Jeg tager også nogle tæsk, og det skal man være villig til, hvis man vil have flyttet nogle ting i samfundet.
Mads Holger
Folketingskandidat, Det Konservative Folkeparti
Nogle gange skal der ikke så meget til at skabe begejstring i dansk politik.
Lene Espersen blev således mødt med piften, da hun lørdag formiddag gik på talerstolen på Det Konservative Folkepartis landsråd i Tivoli Congress Center.
Endnu før hun havde åbnet munden for at tale dunder mod regeringens folkeskolereform, formulerede mandlige røster fra salen gensynsglæden ved at pifte lummert efter den tidligere formand. Årsagen til begejstringen skulle findes i Espersens tøjvalg: En gul fodboldtrøje fra Dragør Boldklub, som hun havde lånt af sin 12-årige søn.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































