Problemer med skattestop
16. januar 2002 kl. 09.56, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Kritikken af Venstres skattestop tager til. Den skattelettelse, som pinsepakken udløser i år, bliver for mange familier spist op af højere ejendomsværdiskat og øget grundskyld til amter og kommuner.
Men finansminister Thor Pedersen (V) har forsikret, at ingen dansker samlet set skal betale mere i skat i år end sidste år.
I følge skattechef Preben Bertelsen fra Dansk Skatterådgivning er finansministerens udtalelse ikke holdbar:
- Pinsepakken vil typisk give en skattelettelse på maksimalt 3000 kr. for en husstandsindkomst på 500.000 kr., men mange har jo langt højere stigninger på deres ejendomsskatter. Hvis Thor Pedersen vil love det, kræver det et indgreb over for de kommunale myndigheder, så ejendomsskatterne bliver låst fast på 2001-niveau, siger Preben Bertelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet




































