Så lukkes trafikken til Christiansborg

Mandag 22. april sker det: Folketinget lukkes for motoriseret trafik. Som Altinget.dk tidligere har omtalt, har Folketingets Præsidium besluttet at spærre adgangen til Folketinget (Rigsdagsgården) af for trafik. Det sker efter anbefaling fra PET, som ønsker at forebygge terrorangreb som det, Oslo oplevede i sommeren 2011.
Lukningen af Rigsdagsgården har kun betydning for motoriseret trafik - der vil stadig være adgang for fodgængere og cyklister. Desuden vil "særlige køretøjer" som ministerbiler, kongehusets biler, diplomatbiler samt udrykningskøretøjer stadig have mulighed for at køre helt ind til Folketingets indgang ad Tøjhusgade eller fra Slotspladsen.
Den nuværende taxiholdeplads foran Folketingets store trappe flyttes ud til kanten af Slotspladsen, hvor også turistbusser får holdeplads.
Den forestående lukning af Rigsdagsgården er en del af den samlede sikring af Christiansborg, der ventes færdig i efteråret 2014, oplyser Folketingets Administration. Som led heri er der netop opsat 27 tunge bornholmske granitsten på Christiansborg Slotsplads. Inden for de næste par uger opsættes yderligere 50 sten.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer






























