Bliv abonnent
Annonce

Søren Mørch: Thorning blev ligegyldig

Foto: Klaus Holsting / Scanpix
5. oktober 2015 kl. 05.10

Der står hendes navn på regeringen, men der kunne lige så godt have stået et andet navn. Det synes jeg er karakteristisk for hende. At hun er ligegyldig.

Søren Mørch
Historiker
Fakta
Søren Mørch 
Født 1933. Dansk historiker. 
Forfatter til en lang række bøger. Blandt andet 'Den sidste Danmarkshistorie' (1996). '24 statsministre. 24 fortællinger om magten i Danmark i det tyvende århundrede' (2000). Senere også bøger om Poul Nyrup Rasmussen og Anders Fogh Rasmussen. 
Gift med tidligere minister og overborgmester Ritt Bjerregaard (S). 

Historikeren Søren Mørch er nærmest statsminister-ekspert. Ved årtusindskiftet udgav han bogen '24 statsministre'. Senere skrev han bøger om både Poul Nyrup og Anders Fogh.

Men Mørchs læsere skal ikke forvente en bog om Helle Thorning-Schmidt.

”Så skal der komme nogen med et meget stort honorar. Jeg har ikke planlagt det. Hun er ikke interessant. Det er lidt som med dronningen: Pænt og godt, men kedeligt,” siger Mørch.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026