Stig Grenov
Isabella Arendt
Inger StøjbergStig Grenov genopstiller til Folketinget: "Det er der brug for"

Stig Grenov (KD) er klar til at genindtræde i den politiske manege.
Den tidligere formand for Kristendemokraterne genopstiller til Folketinget for Kristendemokraterne, oplyser han til Altinget.
Uroen omkring Inger Støjbergs kandidatur til Folketinget og hendes nye parti Danmarksdemokraterne har været udslagsgivende for, at Stig Grenov nu melder sig ind i kampen, forklarer han.
"Når jeg hører borgerlige partiledere sige, at Inger Støjberg kan blive minister, efter hun er dømt af landets højeste domsstol, så er der for mig at se behov for at stille op og tage en tørn til. Der skal være lige ret for loven, om man er ung og ikke kan få lov til at blive flaskedreng, fordi man lavet drengestreger og fået en straf, eller om man er forhenværende minister, der ikke kunne styre sit ministerium lovformeligt, og som endda meddeler, at man ikke fortryder, jamen så er nogen nødt til at gøre noget, og det gør jeg så," siger han og uddyber:
"Jeg tror på, at der er brug for et borgerligt parti i Folketinget, som mener, at lov og ret gælder for alle. Vi skal samarbejde henover midten, men ikke med yderfløjene. Jeg ser et grundlæggende behov for en ansvarlig økonomisk politik, der styrker familien. Og en integrationspolitik, der faktisk integrerer, og ikke ekskluderer."
Mindre uro i partiet
Desuden begrunder Stig Grenov sit kandidatur med, at "der er kommet en anden ro i partiet", men han kan ikke uddybe, hvad der er skyld i roen.
I en video på Facebook, fortæller han mere uddybende om sin genopstilling.
Den 61-årige politiker var formand for Kristendemokratierne i flere år, men valgte at trække sig efter at have udvist stresssymptomer i starten af valgkampen i 2019. Han har det i dag godt og frygter ikke, at gå ned med stress igen.
Hans afløser blev fundet i Isabella Arendt, der nåede at være partiets formand i knap to år, før hun med øjeblikkelig virkning trak sig som formand og meldte sig ud af partiet i maj 2022. Hun stiller op for Konservative.
Stig Grenov stiller op i Nordsjællands Storkreds.
Omtalte personer
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering








































