Thorning tættere på at slå Fogh på tv end i aviser
18. december 2005 kl. 20.30, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Og selvom hun er en dygtig politiker, så kan det blive nemt at gemme sig bag korte og klare budskaber, og det er tv altså bedre til.
Palle Weis
Chefredaktør, dagbladet Information
Fakta
Undersøgelsen bygger på 3.777 indekserede historier i 12 toneagivende nyhedsmedier i de tre efterårsmåneder september, oktober og november 2005.
Medierne er TV 2/Nyhederne kl. 19, Radioavisen kl. 12, TV-avisen kl. 21, B.T., Ekstra Bladet, Børsen, metroXpress, Jyllands-Posten, Berlingske Tidende, Politiken, Ritzaus Bureau og Information.
Kilde: Politisk Medie Analyse (PMA)
Det viser den første større kortlægning af medieforholdet mellem partiformændene Fogh og Thorning, som Politisk Medie Analyse (PMA) har foretaget for Altinget.dk.
Og i forhold til Fogh sakker Thorning betydeligt tilbage i de trykte medier. Her optræder Fogh tre-fem gange så meget som Thorning. I de elektroniske medier er forholdet bedre – her optræder Fogh mindre end dobbelt så meget som Thorning.
Det er helt naturligt, at landets statsminister generelt er mere i medier end en relativt ny kandidat fra oppositionen, mener Rasmus Jønsson, ekstern lektor i kommunikation på RUC og analysechef på PMA.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet




































