Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jeppe Klenitz-Jakobsen

Tidligere DF-folketingsmedlem skifter til Socialdemokratiet

I dag er Jeppe Klenitz-Jakobsen daginstitutionsleder og skolebestyrelsesformand.
I dag er Jeppe Klenitz-Jakobsen daginstitutionsleder og skolebestyrelsesformand.Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
26. august 2024 kl. 12.35

Forhenværende folketingspolitiker og kommunalbestyrelsesmedlem for Dansk Folkeparti Jeppe Klenitz-Jakobsen gør comeback i røde farver.

DF's tidligere ældreordfører agter nemlig at blive valgt for Socialdemokratiet i Holbæk.

Det oplyser han på Facebook.

Læs også

"Lysten til politik er aldrig forsvundet," skriver Klenitz-Jakobsen og fortsætter:

"Når jeg mener, at Christina (Krzyrosiak Hansen, red.) er den rigtige borgmester for min hjemkommune, og når min stemme til folketingsvalget falder på Kaare Dybvad, og jeg i øvrigt har brugt det meste af mit politiske liv på at værne om velfærdsstaten, og mit arbejds- og fritidsliv kredser om børn og unge, så var det naturligt for mig at melde mig ind i Socialdemokratiet."

Socialdemokratiet i Holbæk fik med Christina Krzyrosiak Hansen i spidsen 58,9 procent af stemmerne til sidste valg.

Jeppe Klenitz-Jakobsen forlod Dansk Folkeparti for tre år siden, efter han i 2019 sagde farvel til politik. Han var medlem af partiet i 17 år.

Det er endnu uvist, om den den lokale socialdemokratiske partiforening vælger at opstille ham som kandidat.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026