
Foto: Mathias Svold/Ritzau Scanpix
Jakob Sheikh starter 1. november som chef i Institut for Menneskerettigheder, hvor han skal stå i spidsen for instituttets afdeling for kommunikation og engagement.
Det skriver Institut for Menneskerettigheder.
”Jeg kan ikke forestille mig en vigtigere og mere meningsfuld opgave end arbejdet med at sikre og styrke menneskerettighederne i og uden for Danmark. Det er en sag, der ligger mig meget nær," lyder det fra Jakob Sheikh i pressemeddelelsen.
Her står der også, at han vil gøre sit for, at instituttets arbejde bliver dagsordensættende. Og der kan han trække på sine erfaringer fra henholdsvis mediebranchen og Slotsholmen. Jakob Sheikh har nemlig en fortid som journalist og redaktør på Politiken og som særlig rådgiver i Justitsministeriet. De seneste tre år har han dog arbejdet som selvstændig forfatter.
Jakob Sheikh har skrevet bøger om international sikkerhedspolitik herunder om menneskerettigheder, og han har publiceret forskningsartikler om samme emne. Desuden har hans arbejde som forfatter og journalist indbragt ham priser herhjemme og i udland. Blandt andet har han modtaget EU's journalistpris, Politikens Høruppris og dokumentarprisen ved Copenhagen Crime.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































