Redaktionschef på Go’ aften Live, Helle Slejborg, bliver ny mediechef i Djøf. Det skriver fagforeningen i en pressemeddelelse.
Hun får ansvaret for Djøfs pressearbejde og for den politiske interessevaretagelse på de sociale medier.
Hendes karriere har hidtil været i tv-branchen.
Hun har lavet blandt andet lavet nyheder på TV 2 og DR, Christiansborgs-journalistik, store underholdningsshows som "Her er dit liv", dokumentar om kronprinsessen og været DR-redaktør på "Ranes Museum" og "Fede forhold".
Nu glæder hun sig til at komme i gang i Djøf.
“Djøf har som erklæret mål at bidrage aktivt med løsninger på samfundets udfordringer - også dem, der ligger ud over os selv. Det er en spændende og vigtig opgave. Derfor glæder jeg mig til at blive en del af holdet, der bakker op om medlemmerne og giver Djøf en markant og løsningsorienteret stemme i samfundsdebatten,” siger Helle Slejborg ifølge pressemeddelelsen.
Helle Slejborg starter i chefstillingen hos Djøf 22. februar.
Omtalte personer
Indsigt
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
































