Udenrigspolitik central brik i den radikale sjæl
Partiet var dybt splittet i sin stilling til Europa med mange markante principielle modstandere af samarbejdet i EF.
Bo Lidegaard
Kontorchef, medforfatter til radikal jubilæumsbog
Det mener historikeren Bo Lidegaard, der snart er aktuel med et kapitel om De Radikales udenrigspolitik gennem 100 år i en ny bog om partiet.
"De Radikale har tænkt udenrigspolitikken meget sammen med indenrigspolitikken, især op til 2. verdenskrig. For Det Radikale Venstre var det en del af hele tanken om, hvordan Danmark kunne overleve, stillet over for de totalitære bevægelser i Europa som voksede frem i den tid. De Radikales tanke var, at man måtte bygge et socialt afbalanceret samfund, der var modstandsdygtigt og havde en stor sammenhængskraft, så det ikke kun splittes og så man ikke kunne ramme det inden fra," forklarer Bo Lidegaard til Altinget.
Borgerligt parti i alliance med Socialdemokraterne
Netop ideen om det socialt afbalancerede samfund som værn mod nazisme og fascisme, der hærgede mange steder i Europa i 1920-30erne, er også en del af forklaringen på det historisk tætte samarbejde mellem det borgerlige Radikale Venstre og Socialdemokratiet.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































