Uenighed om korte læreruddannelser
Den nye uddannelse er orienteret mod mennesker uden boglig baggrund, men med en relevant erfaring. Deres erfaringer godskrives, så de kan slippe med to år på seminariet imod normalt fire.
Ideen med lynuddannelsen er at skaffe nye lærere i en tid, hvor disse er en mangelvare. Kommunernes Landsforening (KL) har beregnet, at der fra næste sommer vil mangle 1.500 lærere om året, mens der om fem-seks år vil mangle omkring 3.500 hvert år. Det sker blandt andet på grund af en stor pukkel af nogenlunde jævnaldrende lærere, der i løbet af få år skal på pension.
KL har derfor selv efterlyst af en lynuddannelse af lærere og har været med til at udvikle ideen om merituddannelser, hvor mennesker med pædagogisk uddannelse kan tage et til halvandet års faglig overbygning, mens mennesker med faglig baggrund som for eksempel universitetskandidater kan tage et års pædagogisk overbygning.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























