
Christoffer Aagaard Melson (V), der er sundheds-, beskæftigelses- og psykiatriordfører for Venstre, går på barsel ifølge Jydske Vestkysten.
Det betyder, at tidligere Venstre-minister Eva Kjer Hansen bliver kaldt ind i hans sted på trods af, at hun efter 32 år i Folketinget og kort tid efter Folketingsvalget i 2022 meldte ud, at hun ville søge job i det private erhvervsliv.
Nu har hun fået et job som partner og seniorkonsulent i rekrutterings- og konsulentbureauet Mangaard & Partners Executive Search, men skal samtidig gøre comeback i Folketinget som stedfortræder for Christoffer Aagaard Melson.
I en sms til JydskeVestkysten bekræfter Eva Kjer Hansen situationen.
”Jeg er jo vant til at arbejde solen sort. Men det ændrer ikke på, at jeg ikke er folketingskandidat,” lyder det fra Eva Kjer Hansen.
Barselsperioden strækker sig fra 24. marts til 15. juni.
Christoffer Aagaard Melson har været folketingsmedlem for Venstre i Sydjyllands Storkreds fra 5. juni 2019 og er blandt andet også næstformand for Beskæftigelsesudvalget og næstformand for Forsvarsudvalget fra 2023.
Han har en kandidat i analytisk journalistik og en bachelor i medievidenskab fra Aarhus Universitet.
Omtalte personer
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Frank Jensen65 årI dag
Selvstændig rådgiver, formand for Ukrainian Homes for All, fhv. justits- og forskningsminister og MF (S), fhv. S-næstformand, fhv. overborgmester, København
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
































