Bliv abonnent
Annonce
Om  
Yildiz Akdogan
Mette Reissmann

Ikke valgt til Folketinget: Reissmann og Akdogan vender tilbage til Københavns Rådhus

Socialdemokratiet fik ved tirsdagens folketingsvalg tre mandater i Københavns Storkreds. De er gået til Peter Hummelgaard, Ida Auken og Sophie Hæstorp Andersen, som har fået henholdsvis 11.637, 11.286 og 2187 personlige stemmer.
Socialdemokratiet fik ved tirsdagens folketingsvalg tre mandater i Københavns Storkreds. De er gået til Peter Hummelgaard, Ida Auken og Sophie Hæstorp Andersen, som har fået henholdsvis 11.637, 11.286 og 2187 personlige stemmer.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
26. marts 2026 kl. 10.43

De to socialdemokrater Yildiz Akdogan og Mette Reissmann vender tilbage til Københavns Rådhus, efter at de ikke opnåede genvalg til Folketinget.

De blev begge valgt til Borgerrepræsentationen ved kommunalvalget i november 2025. De sad dog begge i Folketinget i forvejen, og da Socialdemokratiet ikke tillader dobbeltmandater, tog de i den forbindelse orlov frem til folketingsvalget.

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026