
26. marts 2026 kl. 11.41
Traditionen tro indledes åbningen af Folketinget i oktober af aldersformanden, det længstsiddende medlem af Folketinget. I år er det Lars Løkke Rasmussen (M).
Det bekræfter Folketinget.
Det nye folketingsår skydes i gang første tirsdag i oktober. Det første møde begynder med, at Folketinget vælger en formand og fire næstformænd. De udgør tilsammen Folketingets ledelse, Præsidiet.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat






































