De frivillige brandfolks nye præsident vil folkeliggøre beredskabet

De professionelle kommunale og statslige beredskaber skal styrkes. Det er en bunden opgave for den nye beredskabsminister Torsten Schack Pedersen (V) og Folketingets partier, når de i løbet af efteråret skal forhandle et beredskabsforlig på plads.
Men der er også en anden side af beredskabet, som politikerne ikke må glemme, mener det socialdemokratiske folketingsmedlem Simon Kollerup.
”Mens vi bygger et stærkt professionelt beredskab op i Danmark, så må vi ikke glemme den store folkelige energi, som ligger ude i vores samfund. Det lys har jeg set. Og det vil jeg gerne være med til at bringe med herind på Christiansborg,” siger Simon Kollerup med henvisning til, at han for nylig er blevet valgt som præsident for foreningen Beredskabsforbundet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling


































