Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jan Jensen

Ekstra Bladet-journalist er Årets Folkehjælper

Sammen med kolleger på Ekstra Bladet fik Jan Jensen i 2007 ideen til julehjælp, der siden da har hjulpet over 300.000 socialt- og økonomisk udsatte danskere ved juletid.
Sammen med kolleger på Ekstra Bladet fik Jan Jensen i 2007 ideen til julehjælp, der siden da har hjulpet over 300.000 socialt- og økonomisk udsatte danskere ved juletid.Foto: Dansk Folkehjælp
23. september 2024 kl. 10.24

Hvert år uddeler civilsamfundsorganisationen Dansk Folkehjælp prisen for Årets Folkehjælper.

Dette år går hæderen til journalist Jan Jensen, der har været en af de drivende kræfter bag Dansk Folkehjælps julehjælp.

Det oplyser Dansk Folkehjælp i en pressemeddelelse.

Jan Jensen har arbejdet på Ekstra Bladet siden 1985, både som chefredaktør og nyhedschef og i dag som sportskommentator.

Sammen med kolleger på Ekstra Bladet var han blandt initiativtagerne til Dansk Folkehjælps julehjælp i 2007, og har siden da samlet ind til fattige, danske børnefamilier hver jul.

"At samle ind til mennesker i fattigdom var tæt på Ekstra Bladets dna. Vi er den lille mands avis, og det sociale område har altid ligget avisen på sinde. Men rå fattigdom i Danmark havde vi ikke beskæftiget os med før. Uden Julehjælpen var vi på Ekstra Bladet måske slet ikke blevet opmærksomme på den fattigdom, der findes i Danmark," siger Jan Jensen.

Sidste år indsamlede julehjælpskampagnen cirka 24 millioner ind til flere end 13.000 familier, og ved prisuddelingen lød det fra generalsekretær i Dansk Folkehjælp, Mirka Mozer, at Jan Jensen har hjulpet over 300.000 mennesker med julehjælp.

Prisen for Årets Folkehjælper blev i år uddelt for 17. gang.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026