Folkebevægelsen mod Ensomhed er Årets Folkehjælper 2016
Folkebevægelsen mod Ensomhed modtager i år prisen for Årets Folkehjælper. Det skriver Dansk Folkehjælp i en pressemeddelelse.
Folkebevægelsen mod Ensomhed er en sammenslutning af civilsamfundsorganisationer, der kæmper for at hjælpe mennesker, der lever med ensomhed.
"Folkebevægelsen mod Ensomhed er drevet af ildsjæle på tværs af det danske civilsamfund, der har overskud og mod til at tage kampen op mod et tabuiseret emne som ensomhed. Bevægelsen er beviset på, at fællesskabet vinder i en tid, hvor splittelse og individualisering præger samfundet. Derfor er Folkebevægelsen mod Ensomhed et fantastisk initiativ, der er med til at samle hele Danmark i kampen mod ensomhed og samtidig sætte meget ambitiøse målsætninger for, hvordan denne i fremtiden skal bekæmpes," siger generalsekretær i Dansk Folkehjælp Klaus Nørlem.
Bevægelsen har blandt andet lanceret et nyt initiativ med projektet "Danmark spiser sammen". Her blev 2.500 gæster inviteret til fællesspisning.
Årets Folkehjælper blev i år uddelt for niende gang, og tidligere modtagere er blandt andre Ekstra Bladet og Foreningen Østifterne.
Artiklen var skrevet af
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
























