Hegelund & Mose: Efterretningsfolk får civil hjælp
MANDAGSTRÆNEREN: Alliance på tværs af gamle skel: PET, Skolelederforeningen og Børns Vilkår er gået i umage samarbejde i forebyggelseskamp mod ekstremisme. Samme samarbejdsvilje kan ikke spores mellem Dansk Erhverv og Dansk Byggeri. Byggelobbyisterne må nu håbe, at DF redder håndværkerfradraget.

Foto: Polfoto/Nicolai Tobias

Susanne Hegelund
Kommentator
Peter Mose
KommentatorLige efter sommerferien kom der endelig fuldt forebyggelses-blus på et overraskende samarbejde mellem Politiets Efterretningstjeneste, PET, og en række interesseorganisationer med daglig kontakt til unge, der risikerer at ende som terrorister.
Finansieringen af det usædvanlige samarbejdsprojekt har trukket ud, men på 16-årsdagen i dag for terrorangrebet på tvillingetårnene i New York, kan Danmark endnu en gang notere et interessant eksempel på en utraditionel alliance på tværs af normale skillelinjer.