Nationalmuseet har fundet ny museumsinspektør, som fremover skal lede enheden ’Danmarks og middelhavslandenes oldtid’. Det bliver arkæolog Jeanette Varberg, der fra 1. februar skal stå i spidsen for enheden. Hun kommer senest fra en stilling som museumsinspektør på Moesgaard Museum ved Aarhus.
Det skriver Nationalmuseet i en pressemeddelelse.
”I de kommende år vil Nationalmuseet skrue op for den overraskende og vedkommende formidling af kulturhistorien for at nå ud til et bredere publikum, samtidig med at vi styrker forskningen og fastholder vores position som videnskabsbaseret museum. Her kommer Jeanette Varberg til at spille en nøglerolle sammen med vores mange andre dygtige eksperter og formidlere,” udtaler Nationalmuseets direktør Rane Willerslev ifølge pressemeddelelsen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling





























