Professor: Lukningstruet fond er for afhængig af offentlig støtte

6. september 2018 kl. 04.55
Jeg har det lidt vanskeligt med den position, at den frivillige, sociale sektor bare skal have bedre driftsstøtte i stedet for projektmidler.
Bjarne Ibsen
Professor, SDU
Fonden for Socialt Ansvar er alt for afhængig af offentlige midler, hvis dens eksistens afhænger af penge fra staten.
Det mener SDU-professor Bjarne Ibsen.
“Jeg synes, man bliver nødt til at sætte spørgsmålstegn ved, om det er meningsfuldt at kalde det en civilsamfunds-organisation, hvis man ikke kan eksistere uden statslig støtte,” siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- To ud af tre danskere vil gøre det sværere at blive valgt til Folketinget
- Folketinget tabte historisk meget erfaring ved folketingsvalget i marts
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- I 30 år har han været Danmarks klimahelt fra Samsø. Nu stopper han med en opsang til politikerne
























