Om
Peter Giacomello
Anne-Marie A. Skov
Peter GiacomelloTuborgfondets sekretariatschef stopper

7. marts 2025 kl. 12.42
"Jeg har taget en stor beslutning…"
Sådan starter Peter Giacomello et opslag på sin Linkedin fredag 7. marts.
I opslaget fortæller han, at han efter seks år har sagt sit job som sekretariatschef i Tuborgfondet op.
Læs også
"Fondet står overfor et strategiskifte, og det føles som det rigtige tidspunkt for mig at give stafetten videre til en ny person," skriver Giacomello.
Han kom til Tuborgfondet tilbage i 2019, hvor han overtog stafetten fra Anne-Marie Skov, der i stedet blev bestyrelsesformand i fonden. Her sad hun indtil hun i 2023 faldt for aldersgrænsen for at virke som leder af Tuborgfondets bestyrelse.
Peter Giacomello har tidligere været sponsorchef i Carlsberg – virksomheden ikke fonden – samt været souschef for spillestedet Vega i København.
Læs også
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Det er en sensation, at Jordskreds kandidater blev valgt ind. Bevægelsens næste kapitel bliver afgørende
- Fagbevægelsens udviklings- og bistandsorganisation skifter navn
- Forbund: Små foreninger skal selv søge indflydelse i kommunerne
- Paraplyorganisation: Regeringen skal styrke den demokratiske samtale mellem valgene
























