Betina Hagerup
Christian PeytzAltinget får nyt medlem i bestyrelsen
Betina Hagerup indtræder nu som medlem i Altingets bestyrelse. Hun overtager pladsen fra ejerleder Christian Peytz fra Peytz & Co.
Det skriver Altinget i en pressemeddelelse.
Betina Hagerups indtræden i bestyrelsen kommer i kølvandet af en intern rokade, der blandt andet indbefatter et direktørskifte og en slankelse af ledelsen hos Altinget. Virksomhedens bestyrelse vil nemlig føre en ny strategi og ønsker derfor en anden profil for fremtiden.
Betina Hagerup var senest executive vice president i it- og softwarevirksomheden KMD og indtræder snart som en del af Dansk Erhvervs direktion. Hun er cand.merc. med speciale i virksomheders internationalisering og har tidligere været direktør i Erhvervsstyrelsen 2012-17.
Fremover vil bestyrelsen bestå af udgiver Rasmus Nielsen som formand, CEO for Langkjaer Cyber Defence A/S Torben Laustsen og direktør Betina Hagerup.
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet
- Lektor: Det svækker demokratiet, når debatten om AI foregår bag Marienborgs lukkede døre
- Det er symbolpolitik, når politikere vil forbyde sociale medier for unge, mens de selv har et absurd overforbrug



















