Akademikerformand rystet over fravalg til Disruptionråd

Jeg er stærkt pikeret over, at der er over 400.000 højtuddannede på det danske arbejdsmarked, som også ser deres arbejdsmarked blive forandret, som ikke er repræsenteret.
Lars Qvistgaard
Formand, Akademikerne
- André Rogaczewski, CEO og partner hos Netcompany
- Astrid Simonsen Joos, CEO i Philips Lighting Nordics
- Bente Sorgenfrey, formand for FTF
- Birgit Aaby, iværksætter og indehaver af Combiservice
- Caroline Søeborg Ahlefeldt-Laurvig-Bille, erhvervskvinde
- Carsten Stendevad, Senior fellow hos Bridgewater Associates
- Christiane Vejlø, digital trendanalytiker og CEO hos Elektronista Media
- Claus Jensen, formand for Dansk Metal
- Esben Østergaard, CTO i Universal Robots
- Gregers Wedell-Wedellsborg, koncerndirektør i COOP Danmark
- Hella Joof, filminstruktør, skuespiller og komiker
- Jacob Holbraad, adm. direktør i Dansk Arbejdsgiverforening
- Jais Valeur Group, CEO i Danish Crown
- Jan Damsgaard, professor ved Institut for Digitalisering, Copenhagen Business School
- Jan Grimstrup, tillidsmand hos KP Komponenter
- Jens Klarskov, adm. direktør i Dansk Erhverv
- Jørgen Vig Knudstorp, Executive Chairman hos LEGO Brand Group
- Karsten Dybvad, adm. direktør i Dansk Industri
- Kasper Sand Kjær, formand for Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF)
- Kigge Hvid, CEO i INDEX: Design to Improve Life
- Kim Simonsen, formand for HK
- Lizette Risgaard, formand for LO
- Marianne Steensen, CEO i Microsoft Danmark og Island
- Niels B. Christiansen, koncernchef og Chief Executive Officer hos Danfoss
- Per Christensen, formand for 3F
- Pernille Erenbjerg, adm. direktør i TDC
- Philipp Schröder, professor ved Institut for Økonomi, Aarhus Universitet
- Stina Vrang Elias, adm. direktør i DEA
- Søren Skou, Group CEO i A.P. Møller Mærsk A/S
- Thomas F. Borgen, adm. direktør i Danske Bank
- Tommy Ahlers, iværksætter
- Vibeke Svendsen, adm. direktør og partner hos Envotherm
Ingeniører, læger, jurister og økonomer og andre med lange videregående uddannelser er ikke repræsenteret i statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) Disruptionråd. Og det har fået hovedorganisationen Akademikerne på barrikaderne, at de ikke skal være med til at drøfte fremtidens danske arbejdsmarked på linje med de øvrige hovedorganisationer.
”Jeg er stærkt pikeret over, at der er over 400.000 højtuddannede på det danske arbejdsmarked, som også ser deres arbejdsmarked blive forandret, som ikke er repræsenteret. Det er naturligt, at de også skal have en stemme ligesom LO og FTF,” siger Lars Qvistgaard, som er fuldstændig uforstående over for prioriteringen.
”Jeg var rystet, da jeg blev orienteret om det. Vi har altid været jævnbyrdige i de tre hovedorganisationer i den slags sammenhænge,” siger Lars Qvistgaard.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet
- It-leverandør: Vi skal undgå fortidens synder ved sammenlægningen af kommunernes It-drift
- Vi skal til at tænke over, hvordan vi håndterer de store grupper, der vil blive afskediget på grund af kunstig intelligens




















