Bliv abonnent
Annonce
Debat

Alternativet til Hummelgaard: Dit forslag om øget overvågning kan koste os vores frihedsrettigheder

Hvis vi virkelig ønsker at kæmpe for den frie verden, må vi også sikre, at vi ikke selv afvikler den herhjemme, skriver Helene Brydensholt. 
Hvis vi virkelig ønsker at kæmpe for den frie verden, må vi også sikre, at vi ikke selv afvikler den herhjemme, skriver Helene Brydensholt. Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
20. marts 2025 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Alternativet opfordrer justitsministeren til at trække sine forslag om øget overvågning af danskerne tilbage og arbejde for løsninger, der respekterer borgernes privatliv og frihedsrettigheder.

Løsninger, der er baseret på videnskabelig dokumentation i stedet for, hvad ministeren har hørt på Avedøre Station.

Danmark bør forblive et åbent og frit samfund, hvor borgernes rettigheder beskyttes, og hvor vi ikke lader frygten diktere vores politik.

Desværre ser vi en farlig tendens, hvor regeringen i stigende grad indfører mere overvågning under dække af at skabe tryghed.

Læs også

Historier fra Avedøre bør ikke føre til lovgivning

Regeringen har netop fremlagt et udspil, der blandt andet indebærer en udvidet adgang til tv-overvågning for kommuner og boligforeninger samt en pulje til overvågningskameraer i kommuner.

Disse initiativer præsenteres som midler til at øge trygheden i samfundet, men vi må spørge os selv, om øget overvågning reelt skaber mere tryghed, eller om det snarere fører til en normalisering af overvågning og en indskrænkning af vores frihed.

Forskningen viser ikke entydigt, at mere overvågning fører til mindre kriminalitet. Men det skaber til gengæld en følelse af konstant overvågning i vores hverdag.

Justitsministeren er ærlig – og respekt for det – når han begrunder forslagene med historier fra Avedøre og mange andre steder.

Overvågning påvirker ikke kun vores privatliv, men også vores samfundskultur.

Helene Brydensholt (ALT)
Retsordfører

Men vi kan ikke lave lovgivning ud fra, hvad ministeren hører rundt omkring. Vi er nødt til at gå mere videnskabeligt til værks.

Vores frihedsrettigheder står for skud

Vi bør spørge, om vi er ved at ofre vores grundlæggende frihedsrettigheder uden at få reel tryghed til gengæld.

Og mener vi faktisk, at der skal mere til end historier fra alle mulige steder, når adgangen til overvågning af den almindelige dansker øges?

Overvågning påvirker ikke kun vores privatliv, men også vores samfundskultur. Når vi som borgere ved, at vi konstant bliver registreret og overvåget, ændrer vi vores adfærd. Vi bliver mere tilbageholdende, mere forsigtige og mindre fri i vores egne handlinger.

Det kan føre til en samfundsmodel, hvor vi bliver mere mistænksomme over for hinanden. Og hvor tilliden – en af Danmarks vigtigste værdier – gradvist udhules.

Vi må spørge os selv, om det virkelig er den vej, vi ønsker at gå. Skal vi virkelig leve i et samfund, hvor vi hele tiden kigger os over skulderen?

Læs også

Nej til mere overvågning

Samtidig ser vi, at justitsministeren har fremlagt et lovforslag, der vil give Politiets Efterretningstjeneste (PET) hidtil usete beføjelser til at indsamle og analysere data om danske borgere.

Ifølge den juridiske tænketank Justitia vil dette lovforslag medføre, at PET kan oprette et omfattende datacenter, hvor de kan overvåge, hvad der sker i det danske samfund.

Formålet er angiveligt at lave generelle vurderinger af fremvæksten af ekstremisme og trusler mod Danmark.

Vi må ikke lade frygten drive os til at opgive de værdier, der ligger til grund for vores demokrati.

Helene Brydensholt (ALT)
Retsordfører

Men samtidig åbnes der op for, at PET kan bruge dataene til at finde og efterforske konkrete personer. Det er en glidebane, som bringer os tættere på et overvågningssamfund, hvor borgernes privatliv bliver en saga blot.

Vi må ikke lade frygten drive os til at opgive de værdier, der ligger til grund for vores demokrati.

Hvis vi virkelig ønsker at kæmpe for den frie verden, må vi også sikre, at vi ikke selv afvikler den herhjemme.

Vi skal værne om vores frihedsrettigheder, ikke udvande dem gennem en stadigt mere udbredt overvågning af borgere, der ikke har gjort andet end at leve deres liv.

Derfor siger vi i Alternativet klart nej til mere overvågning. Vi ønsker et frit og trygt Danmark. Det bliver Danmark ikke med mere overvågning.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026