ATV-medlemmer: Teknologiforståelse kan ikke bare indlejres i eksisterende fag. Det kræver sit eget rum

Mikkel Bohm
Direktør, Astra, forperson, Ungdomsbureauet
Hanne Hautop
Rektor, Rosborg Gymnasium
Michael E. Caspersen
Fhv. direktør, It-vest, adjungeret professor, Institut for Datalogi, AU, digital vismand i ATV
Den hurtige udvikling og udbredelse af kunstig intelligens, AI, gør det mere påkrævet end nogensinde, at børn og unge lærer digital teknologiforståelse.
I arbejdet med uddannelsesreformen frem mod 2030 er behovet anerkendt. Men vi har ikke tid til at vente.
Generativ AI ændrer allerede nu undervisning og læring i alle fag – både i grundskolen og på ungdomsuddannelserne. Det stiller nye og markant anderledes krav til både elever og undervisere.
Alligevel er indsatsen for at ruste dem til den nye virkelighed fragmenteret og utilstrækkelig.
Et selvstændigt og obligatorisk fag
ATV er del af Alliancen for Digital Teknologiforståelse, som samler aktører på tværs af uddannelsessystemet. Vi noterer os positivt, at AI og kompetenceopbygning blev drøftet på Marienborg for nylig. Det er et vigtigt skridt.
Men tech-giganterne venter ikke. Det bør vi heller ikke gøre.
At tro, at digital teknologiforståelse kan indlejres effektivt i eksisterende fag, undervurderer kompleksiteten.
Mikkel Bohm, Hanne Hautop og Michael E. Caspersen
Medlemmer af Uddannelsesgruppen i ATV
I dag lægges der op til, at digital teknologiforståelse kan indgå som valgfag i udskolingen og skal integreres i dansk, matematik og natur/teknik. Det er langtfra godt nok.
Digital teknologiforståelse kan betragtes som et nyt sprog og har behov for sit eget selvstændige obligatoriske fag ligesom dansk og matematik. Det kræver sit eget rum, sine egne mål og sine egne kompetencer.
At tro, at den kan indlejres effektivt i eksisterende fag, undervurderer kompleksiteten.
Lægfolk gør sig sjældent klart, hvor vanskeligt det er at indarbejde en ny faglighed i en eksisterende. Vi beder heller ikke læger om at dirigere en klassisk koncert.
Konsekvensen er alvorlig. Danmark risikerer ikke bare at sakke bagud internationalt på det digitale område, men vi risikerer også at skabe et A- og et B-hold blandt vores egne børn og unge: et dybt skel mellem dem, der forstår og kan forme teknologien, og dem, der reduceres til passive forbrugere af den.
Det er en ulighed, som vi selv er ved at bygge.
En national plan
Derfor er der behov for en sammenhængende og progressiv indsats på tværs af hele uddannelseskæden – fra grundskole til videregående uddannelser. Det kræver en national plan med tre klare elementer:
For det første: Et obligatorisk fag i digital teknologiforståelse.
For det andet: Massiv kompetenceudvikling af undervisere.
Og for det tredje: Løbende forskning, praksisnære materialer og et tæt samspil mellem forskning, praksis og politik.
Der er behov for en national AI-strategi for uddannelsesområdet.
Mikkel Bohm, Hanne Hautop og Michael E. Caspersen
Medlemmer af Uddannelsesgruppen i ATV
Vi ved, at det virker. Et forsøgsfag i digital teknologiforståelse blev afprøvet med succes på en lang række grundskoler i 2019-2021.
På ungdomsuddannelserne findes informatik C allerede – obligatorisk på hhx, udbredt på htx, men kun et marginalt valgfag på stx. Hvorfor ikke gøre det til et fælles fundament for alle unge?
Samtidig er der behov for en national AI-strategi for uddannelsesområdet, så alle unge i Danmark får mulighed for at udvikle de nødvendige kompetencer og blive en del af A-holdet.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Lovforslag skal accelerere myndigheders brug af AI, men møder kraftige advarsler
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"
- Kæmpe datacenter kan komme til Holbæk: "Vi bør have en national snak om placering"



















