Bliv abonnent
Annonce

Caroline Stage vil gøre AI usexet

Digitaliseringsminister Caroline Stage (M) vil hurtigt i gang med at plukke de lavthængende frugter, kunstig intelligens giver mulighed for. 
Digitaliseringsminister Caroline Stage (M) vil hurtigt i gang med at plukke de lavthængende frugter, kunstig intelligens giver mulighed for. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
7. november 2024 kl. 05.00

I stedet for at bruge tid på at diskutere svære etiske dilemmaer ved brugen af kunstig intelligens, er det bare at komme i gang med at bruge de helt uproblematiske løsninger, der ligger lige foran os.

Sådan siger den nye digitaliseringsminister Caroline Stage, da Altinget møder hende i sit nye ministerium for at få sat ord på hendes kommende arbejdsopgaver.

“Vi skal prøve at gøre AI usexet,” starter hun.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026