Bliv abonnent
Annonce

Dansk topchef i OECD: Digitaliseringen i 2020'erne må ikke ende som globaliseringen i 2010'erne

Ulrik Vestergaard Knudsen advarer mod at begå de samme fejl i digitaliseringen i 2020'erne, som der blev begået under globaliseringen i 2010'erne.
Ulrik Vestergaard Knudsen advarer mod at begå de samme fejl i digitaliseringen i 2020'erne, som der blev begået under globaliseringen i 2010'erne.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
30. maj 2021 kl. 19.30

Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden og har høstet de allerstørste gevinster ved globaliseringen.

Alligevel kommer en af Danmarks højest placerede topdiplomater på den internationale scene med en alvorlig advarsel.

I et stort interview med Altingets søstermedie, Mandag Morgen, advarer den danske vicegeneralsekretær i OECD, Ulrik Knudsen Vestergaard, nemlig mod, at vi begår fortidens fejl, når der skal sættes turbo på digitaliseringen i 2020'erne. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026