Dødsfald: Fhv. overlæge Per Buch Andreasen (77)
5. januar 2015 kl. 07.50
Per Buch Andreasen, der blev uddannet i 1964, var administrerende overlæge ved afdeling F på Københavns Amts Sygehus i Gentofte fra 1981 til 2001, hvorefter han udnævntes til forskningschef, en stilling han beklædte frem til 2007.
Ved siden af forskning og behandling af især leversygdomme var han stærkt interesseret i teknologiudvikling inden for sygehusvæsenet, og han har beklædt talrige stillinger i sundhedsvidenskabelige udvalg. Gennem de mange aktiviteter har han haft afgørende indflydelse på den teknologiske udvikling i det danske sundhedsvæsen.
Kilde: Berlingske
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















