Ekspert: Målet for påvirkningskampagner er ikke at få valgt én bestemt kandidat

4. juni 2019 kl. 04.00
Det er formentlig det største demokratiske problem, vi har.
Claus Hjort Frederiksen (V)
Forsvarsminister
Som beskrevet i sidste uge blev dommedagsscenarierne om russisk påvirkning af forårets to valg ikke opfyldt.
Men det er endnu for tidligt at sætte to streger under konklusionen. Sådan lyder det fra Johan Farkas, der er ph.d.-studerende ved Malmø Universitet med speciale i nye former for propaganda.
”Hvis der har været en kampagne af den her særligt farlige og udbredte slags, hvor det handler om at infiltrere visse grupperinger, vil det ikke været noget, jeg som forsker på nuværende tidspunkt ville kunne se,” siger Farkas og fortsætter:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















