Microsoft planlægger at bygge tre nye datacentre i Danmark

Den amerikanske softwaregigant Microsoft lægger op til at bygge tre nye datacentre i Esbjerg og Varde Kommune.
Datacentrene skal rumme servere og stå for lagring og håndtering af digitale data i forbindelse med cloudløsninger.
Det skriver Microsoft Denmark i en pressemeddelelse.
Konkret vil Microsoft opføre to datacentre i Varde Kommune og ét i Esbjerg Kommune.
Der er ifølge selskabet tale om en tocifret milliardinvestering, som er den største i virksomhedens 36-årige historie i Danmark.
Byggeri kan skabe over 1.000 jobs
Microsoft forventer, at hvert af de tre datacentre vil beskæftige 1.200-1.400 personer under byggeriet. Når anlæggene står færdige, vil omkring 500 medarbejdere arbejde på tværs af de tre lokationer.
I Varde Kommune har softwarevirksomheden fundet to placeringer. Den ene placering er et område på cirka 150 hektar på Ringkøbingvej nord for Tinghøj. Den anden er et område på cirka 79 hektar på Kastkærvej mellem Lunde og Nørre Nebel. Her vil der være mulighed for, at datacentrene kan kobles på fjernvarmenettet, eller at overskudsvarmen fra datacentrene kan bruges på en anden måde.
I Esbjerg Kommune tager et kommende datacenter udgangspunkt i et større areal på cirka 115 hektar vest for Bramming, hvor et datacenter kan indgå direkte i det lokale energikredsløb.
I forvejen har Microsoft tre datacentre på Sjælland, som de planlægger at åbne i det nye år. De er placeret i henholdsvis Køge, Roskilde og Høje-Taastrup.
Den endelige investeringsbeslutning om de tre datacentre i Esbjerg og Varde er truffet af Microsoft, men der foregår nu en myndighedsproces i begge kommuner.
Virksomheden beskæftiger i dag knap 1000 medarbejdere i Danmark.
Emner i denne artikel
Indsigt
Dong Weizhi48 årI dag
Business partner, Envision Energy, fhv. forretningsudviklingskonsulent, Siemens Wind Power, grundlægger, Donglink- Cristina Angela Gulisano54 år
I dag
Direktør, Datatilsynet
Bruno Melgaard Jensen63 årI dag
Praktiserende læge, Odder Lægehus, praksiskoordinator, Regionshospitalet Horsens, bestyrelsesmedlem, PLO
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- ChatGPT er ved at ødelægge vores sprog. Vi bør skamme os over at bruge det
- Imran Rashid: Brinkmann undervurderer skærmenes psykologiske magt over vores børn
- S efter nye Palantir-dokumenter: Ingen grund til kritik af Forsvarets indkøb
- Microsoft: Danmark bliver ikke mere klimavenligt eller suverænt af at vende datacentrene ryggen
















