
10. oktober 2025 kl. 04.00
BRUXELLES: Det var den tyske regering, der kom med det foreløbige dødsstød.
Efter en heftig debat i mange europæiske lande om et kontroversielt forslag om kontrol med børnemisbrugsmateriale på nettet, som man i EU på tredje år forsøger at blive enige om, lød det fra gruppeformanden for CDU/CSU i Forbundsdagen, Jens Spahn, at de er "imod vilkårlig kontrol af chats":
Det ville være som at åbne alle breve af forsigtighedsgrunde for at tjekke, om der er noget forbudt i dem.
"Det ville være som at åbne alle breve af forsigtighedsgrunde for at tjekke, om der er noget forbudt i dem. Det går ikke."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- “Alt er manuelt”: Forsker har fulgt ansatte i to af landets mest digitaliserede styrelser
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"
- Dansk Metal og brancheforening: 99 procent af dansk erhvervsliv risikerer at blive hægtet af i AI-kapløbet
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet


















