Vestager afleverer alle sine dagbøger fra sin tid i Bruxelles til Rigsarkivet

I fremtiden kan historikere og andre interesserede komme helt tæt på magtens top i Europa fra 2014 til 2024.
I Margrethe Vestagers flyttekasser fra kontoret i Europa-Kommissionen i Bruxelles ligger nemlig omkring 100 arbejdsdagbøger, der bliver afleveret til Rigsarkivet i København.
Dagbøgerne har hun skrevet cirka én af om måneden i hendes ti år som først Danmarks konkurrencekommissær og siden ledende næstformand. Den tid slutter 1. december, når Vestager flytter fra Bruxelles.
Derfor skal de nu digitaliseres og gøres søgbare.
Hvornår offentligheden kan dykke ned i dagbøgerne forhandler hun stadig om. Det skyldes, at de indeholder følsom markedsinformation om de mange europæiske selskaber, hun har været i kontakt med.
Det er dog ikke alle streger på siderne, der potentielt rummer ømtålelige oplysninger.
"En overgang havde jeg en ambition om at blive bedre til at tegne," siger Vestager, der særligt under coronatidens mange onlinemøder dekorerede sine noter med skitser.
Hun syntes dog, at det var for svært at forsøge at afbilde menneskerne på møderne, fordi de bevægede sig for meget. Derfor har hun fokuseret på ting, der stod lidt mere stille.
"Der er så mange tegninger af mikrofoner i mine notesbøger, for det er som regel det, jeg havde foran mig," siger hun.
Artiklen var skrevet af
- Hvis staten ikke dropper kontroversiel virksomhed, bliver vi en teknologisk vasalstat for USA
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Danske Medier: Her er tre tiltag, der kan sikre medier og kulturlivet mod at blive udnyttet af kunstig intelligens
- AI er på dagsordenen i regeringsforhandlinger. Det er på tide, lyder det fra aktører
- 13 aktører: Videomøder falder ud, og hjemmearbejde bliver en kamp. Digital ulighed mærkes i yderområderne

















