Bliv abonnent
Annonce
Udvalget
svarer
Udvalget

Hvordan sikres det, at it-systemer er tilstrækkeligt fremtidssikret?


Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

Udvalget for Digitalisering og It, Spørgsmål 85

Hvordan sikres det, at it-systemerne er tilstrækkeligt fremtidssikret og ikke udvikles på en platform eller lignende., der hurtigt forældes, således at hele eller dele af systemet for eksempel ikke længere kan sikkerhedsopdateres?

Svar fra tirsdag den 20. maj 2025

Det er naturligvis vigtigt, at vi i udviklingen af it-løsninger forholder os til fremtidssikring og sikkerhed.

Da der ikke bliver spurgt ind til nogen specifikke it-systemer, svarer jeg med udgangspunkt i eksempler og generelt om, hvordan moderne principper for udvikling af it-systemer imødekommer udfordringen.

Danmark er i dag et digitalt foregangsland. Det skyldes, at vi tidligt var gode til at skabe det rigtige fundament og den nødvendige infrastruktur, som man har kunnet bygge ovenpå. Det betyder samtidig også, at vi har gjort os en lang række erfaringer, som i dag kan hjælpe os, når vi udvikler it-systemer.

Den fællesoffentlige digitale arkitektur, som er udviklet med afsæt i europæiske og internationale standarder, sætter fælles rammer for offentlig IT-udvikling. Rammerne besluttes og vedligeholdes på tværs af kommuner, regioner og stat, og sikrer, at IT-systemer udvikles med afsæt i tværgående sammenhæng og konsistens på tværs af løsninger. Dermed vil der også være en fælles interesse i langsigtet understøttelse af de valgte teknologier.

Moderne IT-systemer udvikles ofte i selvstændige moduler, hvor det er muligt at udskifte enkeltdele, uden at ødelægge helheden. Det kan fx være moduler, som genererer PDF-dokumenter eller understøttende databaser. Det er med til at modvirke eventuelle afhængigheder af konkrete platforme. Samtidig stiller dataforordningen øgede krav til, at cloud-leverandører skal gøre det lettere for brugerne at skifte mellem cloudløsninger – både teknisk, kontraktuelt og praktisk. Det giver bedre muligheder at flytte systemet på tværs af cloud-miljøer.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026