Bliv abonnent
Annonce

Ombudsmanden vil have svar i Eritrea-sag

12. februar 2015 kl. 15.00

Tirsdag modtog Folketingets Ombudsmand Justitsministeriets afgørelser i sagerne om Udlændingestyrelsens tjenstlige advarsler til to medarbejdere i forbindelse med Eritrea-sagen.

Torsdag har Ombudsmanden så spurgt Udvalget for Udlændinge- og Integrationspolitik, om udvalget har taget stilling til Eritrea-sagen.

Udvalget har haft justitsminister Mette Frederiksen (S) i samråd om sagen, og hvis Folketinget eller et udvalg har taget stilling til en sag, kan Ombudsmanden ikke gå videre med den.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026