"Jeg skal iltes efter for ikke at blive suget ind i Christiansborgs usunde politiske kultur. Derfor genopstiller jeg ikke til næste folketingsvalg". Alternativets folketingspolitiker Rene Gade skrev tidligt tirsdag morgen, at han allerede nu, halvandet år efter folketingsvalg, har besluttet sig for ikke at stille op til næste folketingsvalg.
Rene Gade forsætter frem til næste folketingsvalg, og Alternativets nok mest aktive politiker på de sociale medier skriver, at han synes, at jobbet som folketingspolitiker "er det måske fedeste i verden". Han understreger, at behovet for Alternativet er uforandret, men at der skal nye kræfter til, hvis han ikke skal blive suget ind i Christiansborgs usunde politiske kultur.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- SVM slog rekord med 25 ministre: Se størrelsen på alle regeringer siden 1945



























