Efter ti år i Miljø- og Fødevareministeriet takker Mette Thorn af som senest kommunikationschef for at søge nye udfordringer.
Det oplyser hun på Linkedin.
"Jeg flytter efter eget ønske nu hjemmefra og overlader tronen som den længst siddende presse- og kommunikationschef på Slotsholmen til en dygtig kollega," skriver hun i sit opslag.
Inden det endegyldige farvel til Slotsholmen, oplyser Mette Thorn, at hun midlertidigt slår vejen forbi Sundheds- og Ældreministeriet for at hjælpe med håndteringen af kommunikationen omkring covid-19.
"Derefter skal der ske noget helt nyt i mit arbejdsliv. Det bliver nok noget med ord, når jeg nu ikke kan blive PA for Patrick Dempsey eller liebhavermægler i Dourodalen," lyder det om fremtidsplanerne i opslaget.
Mette Thorn kom til ministeriet i 2011 fra en stilling som kommunikationschef i Skatteministeriet, og inden havde hun fungeret som presserådgiver for ministre som Troels Lund Poulsen, Karen Ellemann, Eva Kjer Hansen og Mariann Fischer Boel i henholdsvis Miljøministeriet og Fødevareministeriet.
Hun er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, og hun har tidligere arbejdet for B.T. og Dagbladet Aktuelt.
Omtalte personer
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde






































