Én amerikansk techgigant sidder på vital software på Slotsholmen: Det gør os sårbare, advarer eksperter

27. februar 2025 kl. 05.00
Microsoft sidder tungt på helt central infrastruktur for de statslige embedsmænd tættest på regeringstoppen.
For alle landets departementer anvender Microsoft som standardsoftware med programmer som Word, Excel og Outlook, viser en kortlægning fra Altinget.
"Det viser, at vi som offentlig sektor er gået med en løsning, der har skabt en form for monopollignende tilstand for en helt central infrastruktur," siger Mikkel Flyverbom, der er professor i kommunikation og digitale forandringer på CBS.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Embedsværk kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?






































